Kredyt mieszkaniowy – doskonałe rozwiązanie na start

Ceny mieszkań są na tyle wysokie, że bardzo trudno jest w krótkim czasie zgromadzić odpowiednio dużo gotówki by taką nieruchomość nabyć. Pozostaje kredyt, który wprawdzie kosztuje, ale i tak opłacanie rat jest zazwyczaj sporo tańsze od najmu. Można też skorzystać z specjalnych programów ułatwiających zakup pierwszego mieszkania.

Kto może wziąć kredyt na mieszkanie?

Kredyty hipoteczne są dostępne dla wszystkich pełnoletnich osób chcących zamieszkać na swoim. Oczywiście, nie każdy wniosek zostanie przez bank zaakceptowany, ale nawet bardzo młodym klientom udaje się często zaciągnąć kredyt hipoteczny na korzystnych warunkach. Najważniejsza jest zdolność kredytowa – bank sprawdza zarobki, ocenia perspektywy zawodowe kredytobiorcy i jego możliwości finansowe, bierze pod uwagę wysokość innych zadłużeń oraz terminowość spłat.

Kolejny wymóg to wkład własny. Zgodnie z Rekomendacją S, każdy klient starający się o kredyt hipoteczny musi pokryć z własnej kieszeni co najmniej 20 procent wartości nieruchomości. Praktycznie każdy bank wymaga wkładu własnego właśnie na tym poziomie, można jednak ten wymóg ominąć dzięki rządowym programom. BS w Raszynie oferuje gwarantowany kredyt mieszkaniowy, do 100 proc. wydatków związanych z zakupem mieszkania albo budową domu – jest to propozycja przede wszystkim dla młodych ludzi, którzy chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie.

 

Kiedy warto zdecydować się na kredyt mieszkaniowy?

Większość osób chciałaby mieć własne lokum jak najszybciej, bo choć oznacza to poważne zobowiązanie wobec banku, to przynajmniej płaci się na swoją własność, a nie cudze, tylko wynajmowane mieszkanie. Dzięki specjalnym kredytom na preferencyjnym warunkach młody klient jest w stanie kupić pierwszą nieruchomość nawet bez wkładu własnego, a BS w Raszynie daje możliwość wydłużenia okresu kredytowania aż do 25 lat.

Po kredyt najlepiej się zgłosić, gdy sytuacja zawodowa jest w miarę stabilna, tak aby również za kilka lat nie było problemu ze spłatą miesięcznych rat. W przypadku kredytu mieszkaniowego do wyboru jest oprocentowanie zmienne i okresowo stałe, a raty mogą być równe lub malejące – warto tak ustalić system spłaty, by nawet przy niższych dochodach dało się terminowo regulować swoje zobowiązania wobec banku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *