Typowy dzień pracy w opiece nad osobami starszymi w Niemczech

Myśl o wyjeździe do pracy w charakterze opiekunki lub opiekuna osób starszych w Niemczech pojawia się w głowach coraz większej liczby ludzi. Wskazuje na to duże zainteresowanie ofertami pracy w Patron Opieka.

Choć perspektywa wysokich zarobków w stosunkowo krótkim czasie jest kusząca, warto pamiętać, że wyjazd za granicę w celu podjęcia pracy opiekunki wiąże się z wieloma pytaniami, takimi jak:

  • Ile godzin dziennie pracuje opiekunka w Niemczech?
  • Jak wygląda typowy dzień pracy w opiece?

Osoby pragnące rozpocząć pracę w opiece nad osobami starszymi często zadają sobie pytanie, jakie obowiązki spoczywają na opiekunce seniora w Niemczech. Postaramy się przybliżyć, jak wygląda typowy dzień pracy opiekunki osób starszych w Niemczech.

Obowiązki opiekunki osób starszych zależą od potrzeb podopiecznego

Zakres obowiązków opiekunki osoby starszej w Niemczech jest ściśle uzależniony od stanu zdrowia podopiecznego oraz rodzaju pomocy, jakiej potrzebuje. W Patron Opieka dokładamy wszelkich starań, aby dopasować kandydatki do zadań, które będą w stanie wykonać. Ilość uwagi i czasu potrzebnego do realizacji zlecenia jest zazwyczaj inna, ponieważ nie ma dwóch takich samych podopiecznych ani dwóch takich samych opiekunek.

Zakres obowiązków jest szczegółowo opisany w ofercie pracy. Przed wyjazdem na zlecenie pracownik z Patron Opieka dokładnie informuje przyszłą opiekunkę o zakresie obowiązków wymaganych w danym przypadku. Na miejscu opiekunka pozostaje pod zdalną opieką koordynatora, a we wdrożeniu może jej pomóc rodzina osoby starszej lub poprzednia opiekunka.

Obowiązki opiekunki osoby starszej można podzielić na dwie główne grupy:

Opieka nad seniorem:

  • Towarzystwo i wsparcie emocjonalne
  • Pomoc w czynnościach higienicznych, toalecie i ubieraniu
  • Pilnowanie przyjmowania leków
  • Pomoc w poruszaniu się po domu
  • Wożenie podopiecznego (jeśli opiekunka posiada prawo jazdy)
  • Załatwianie spraw urzędowych i wizyty na poczcie
  • Aktywizacja seniora

Prowadzenie gospodarstwa domowego:

  • Sprzątanie pomieszczeń, w których przebywa podopieczny (odkurzanie, mycie podłóg)
  • Pranie i prasowanie
  • Przygotowywanie i podawanie posiłków
  • Robienie zakupów
  • Opieka nad zwierzęciem domowym
  • Inne niezbędne obowiązki domowe

Jak naprawdę wygląda praca opiekunki w Niemczech?

Dzień pracy opiekunki osób starszych w Niemczech zazwyczaj zaczyna się od porannej toalety, podczas której pomaga ona podopiecznemu. Zakres pomocy zależy od stanu zdrowia seniora – niekiedy wystarczy asystowanie i asekuracja podczas kąpieli, a w przypadku osób leżących konieczne jest umycie i ubranie w łóżku. Często podopiecznego odwiedza Pflegedienst, czyli pielęgniarka z niemieckiej służby zdrowia, która wykonuje czynności pielęgnacyjne, rozdziela leki lub robi zastrzyki. Następnie opiekunka przygotowuje śniadanie i wspólnie z podopiecznym spożywa posiłek. Do jej obowiązków należy również robienie zakupów i utrzymanie porządku w domu, dlatego często po śniadaniu zajmuje się sprzątaniem i zakupami. W tym czasie podopieczny odpoczywa, czyta lub ogląda telewizję. Około godziny 12:00 lub 13:00 opiekunka przygotowuje i podaje obiad, pamiętając o regularnym podawaniu odpowiedniej ilości płynów.

Czas dla Ciebie

Po posiłku (podopieczny niekiedy wymaga pomocy przy jedzeniu) opiekunka zazwyczaj ma czas wolny, który może wykorzystać według własnego uznania. Pozostaje wtedy w pobliżu seniora, w razie  gdyby potrzebował jej pomocy. 

Około godziny 18:00 lub 19:00 opiekunka przygotowuje kolację i pomaga podopiecznemu w wieczornej toalecie. Gdy senior ułoży się do snu, opiekunka ma swój wieczorny czas wolny, który może przeznaczyć na rozmowy z bliskimi przez telefon lub po prostu na odpoczynek. Należy jednak pamiętać, że w nocy senior może potrzebować pomocy, np. przy skorzystaniu z toalety.

Opieka nad seniorem wiąże się z powtarzalnością codziennych czynności – podopieczni cenią sobie regularny rozkład dnia, który daje im poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza w przypadku choroby Alzheimera.

Zapewnienie stałego rytmu tygodnia może czasami sprawiać trudności, np. gdy senior ma problemy z przesypianiem nocy. W takich i podobnych sytuacjach opiekunowie Patron Opieka mogą liczyć na wsparcie swoich koordynatorów.

Podsumowując, wymiar godzin pracy opiekunki w Niemczech zależy od indywidualnej oferty ustalanej podczas rozmowy z pracownikiem Patron Opieka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *